WRE – Alpe Adria Cup-Croatia

In Croatia a avut loc la sfarsitul saptamanii trecute competitia internationala Alpe Adria Cup. Sportivii clubului Universitatea Craiova au alergat foarte bine si au urcat pe prima treapta a podiumului de premiere in toate cele 4 probe de concurs: stafeta, lunga distanta, sprint si medie distanta.
Vicecampioana Europeana Andra Anghel , in forma sportiva buna, a fost de neinvins castigand tot ce se putea la acesta competitie: locul I in toate probele la individual si locul I la stafeta alaturi de Veronica Minoiu.
Proba de sprint a fost dominata clar de sportivii nostrii si am obtinut 3 medalii de aur prin Andra Anghel la F20, Daniel Barkasz la M20 si Veronica Minoiu la senioare. Tot in acesta proba Patricia Carausan a obtinut medalia de argint la F20.
In proba de lunga distanta am obtinut doua medalii de aur prin Veronica Minoiu la senioare si Andra Anghel la F18.
Proba de medie distanta desfasurata in ultima zi de concurs a adus-o din nou in prim plan pe Andra Anghel care a castigat fara emotii alergand bine în cea mai dificila zona pe care au alergat sportivii nostrii pana acum. In acesta proba Emi Minoiu a obtinut medalia de bronz la M14.
In clasamentul cumulat am obtinut locul I prin Andra Anghel la F18, locul II prin Veronica Minoiu la senioare si locul III prin Emi Minoiu la M14.

Alpe Adria Cup-Stafeta

1 75 OK Universitatea Craiova Craiova 1 43:06
Anghel Andra 17:04
Minoiu Veronica 26:02

2 76 BÖF Hungary BÖF HUN 1 45:31
Bugár Gergely 16:44
Bugár József 28:47

3 74 ATU Kosice Kosice 1 50:52
Kopanicak Vladimir 22:13
Butkovska Iveta 28:39

Alpe Adria Cup-Long Distance W21A

1 Minoiu Veronica OK Universitatea Craiova 83:47
2 Péley Dorottya AAC Baranya 84:15
3 Schlaefke Bettina AAC Bayern 91:10
4 Stepan Nikolina AAC Croatia 92:48
5 Carausan Patricia OK Universitatea Craiova 94:15
 6 Domján Zsuzsanna AAC Baranya 95:11

Alpe Adria Cup-Long Distance W18

1 Anghel Andra OK Universitatea Craiova 64:26
2 Herrgesell Maren AAC Steiermark 72:42
3 Taufer Arianna AAC Trentino-Sudtirol 80:55
4 Simon Alexandra AAC Zala 81:08
5 Späth Laura AAC Bayern 83:11
6 Franz Giada AAC Friuli Venezia Giulia 84:06

Alpe Adria Cup-Sprint W21

1 Veronica Minoiu CSU Universitatea Craiova 15:38
2 Nikolina Stepan OK Torpedo 16:05
3 Dorottya Péley Team Baranya 16:33
4 Zsuzsanna Domján Team Baranya 16:38
5 Luca Lajos Team Baranya 18:20
 6 Eva Kailbauer OL Steiermark 18:38

Alpe Adria Cup-Sprint M20

1 Daniel Barkasz CSU Universitatea Craiova 12:19
2 Marco Corati Team Veneto 12:55
3 Matej Štambuk OK Ivan Merz 13:19
4 Francesco Comuzzi OC Orienteering Tarzo 14:00
5 Elia Vettorel OC Orienteering Tarzo 14:10
6 Johannes Zechner OL Steiermark 14:12

Alpe Adria Cup-Sprint W20

1 Andra Anghel CSU Universitatea Craiova 14:17
2 Patricia Carausan CSU Universitatea Craiova 14:30
3 Laura Späth OL-Team Bayern 15:04
4 Margherita Ruzzier Team Friuli Venezia Giulia 17:01
5 Greta Marchati Team Veneto 17:16
6 Francesca Minute OC Orienteering Tarzo 17:21